Bir “Sosyal Medya” Hikayesi…

Bu yazıyı yazmak için uzun bir dinlenme sürecine ihtiyacım oldu. Uzun soluklu sosyal medya projemizin tatlı yorgunluğunu henüz üzerimden atabiliyorum. Çok yakın zamanda iletişim danışmanı olduğum “Sosyal Medya” projesi “Gerçek Sofralar, Gerçek Muhabbet”i finalledik. Başlangıçtan finale kadar tam 2 ay süren bu çalışmanın sonucunda gururla bahsedebileceğim bir projeyi çalışma ekibiyle birlikte ortaya çıkartmış olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Bu kısa girişten sonra yazımın devamında projenin 2 aylık sürecini sizlere detaylarıyla anlatacağım.

Her şey Ocak ayında “Sosyal Medya İletişim Danışmanı” sıfatıyla dâhil olduğum bir toplantı ile başladı. Yeni Rakı’nın Ocak ayında başlattığı “Yeni İletişim Devi” kampanyası Mey İçki yönetimi tarafından sadece yazılı ve görsel medyada değil; aynı zamanda sosyal medyada da kurgulanmak isteniyordu. Toplantının gündem maddesi buydu. Kampanyanın reklam ajansı Wunderman ile toplantıda kampanyanın detaylarını uzun uzun konuştuk. Geleneksel mecrada yapılan bir kampanyanın sosyal medya ortamında da tonunun tutması için bu ilk toplantı büyük önem arz ediyordu. Ayrıca Yeni Rakı markasının bu alanda daha önce var olmaması da önemli bir noktaydı. İşin hassasiyeti ise mevzuata uygun olması açısından çok önemliydi.

İlk toplantımızda aldığımız brifler doğrultusunda neler yapılabileceğini düşünmeye başladık. Projenin danışmanı ve mimarı olarak basit bir etkileşimden daha fazlasının olması gerektiğini düşünüyordum. Projeyi Zarakol İletişim Hizmetlerinin yeni departmanı Zarakol 2.0 olarak yürütecektik. Operasyon tarafında ise Hayal Akademisi Dijital Hizmetler var olacaktı.

Elimizdeki doneler ve konsept ise şu şekildeydi; Önce “Yeni İletişim Devi” meraklandırma afişleri 5 gün boyunca izinli mecralarda paylaşılacak; hemen ardından “Yeni Rakı” billboardlarda, reklamlarında ve kampanyanın tamamında insanlara gerçek muhabbeti, kendi tarife paketleriyle anlatacaktı. Projenin web sitesi http://www.yeniiletisimdevi.com adresi de insanları internet sitesinden gerçek muhabbet ve sohbete Yeni Rakı markası eşliğinde yönlendirmeye çalışacaktı. Bu yönlendirmeyi ise web sitesinin güzide kahramanı “Yakup Abi”miz; gerçek adıyla tiyatro sanatçısı Yakup Yavru üstleniyordu.

Yeni İletişim devi kampanyasının yaratıcı ekibi Zarakol İletişim ve Wunderman’a bir kez daha ellerine, emeklerine sağlık diyorum.

Ancak sosyal medya ayağında insanları kitlesel bir mesaj ile gerçek sohbete nasıl yönlendirebilirdik? Üstelik hassas süreçleri göz önünde bulundurarak

Bu sorunun cevabında ilk olarak sosyal medyanın kitlelere hitap eden ve vazgeçilmezlerinden biri olan “Blog” dünyasına seslenmemiz gerekiyordu. Burada dikkat etmeye çalıştığımız en önemli  nokta ise belli sayıda ve seçilmiş blog adreslerine değil, mümkün olan tüm bloglara ulaşabilmek olmalıdüşüncesiyle yola çıkmamız idi.

Tabii ki  bu yola çıkarken kitlesel iletişimi sürdürebileceğimiz diğer platformları da sürecimize dahil etmeyi unutmadık. Facebook, Twitter, Friendfeed gibi sosyal medya platformlarında projenin kahraman karakteri Yakup Abimizi konuşturmak, bizler için en doğru olan seçenekti. Çünkü marka her ne olursa olsun gerçek bir karakter kadar son kullanıcıya sıcak gelmeyecekti. Bu nedenle sosyal medya projemizin duyurularını da Yakup Abimizin accountları üzerinden yürütmeye karar verdik. Ancak şunu belirtmeden geçemeyeceğim;  bu karakter sadece sanal değil, gerçekten var olan Yakup Yavru’ya aitti. Yapılacak tüm duyurular ve şahsına ait olan cümleler, Yakup Yavru’dan alınan üslup tüyolarına göre düzenlenerek sosyal medyada paylaşıldı. Yakup Abi hayranlarına hayal kırıklığı yaşatmamak adına bu açıklamayı da yapmış olalım. Sanal bir karakterin “gerçek” muhabbet ve “gerçek” sofra isimli bir kampanyada da gerçekliği ile insanları karşılaması tabi ki en doğrusu idi…

Tam bu noktada sosyal medya planlarımız netleşmeye başlamıştı. Kitlelere hitap edeceğimiz mesajımız net bir şekilde, “gerçek sofralar ve gerçek muhabbet” sloganını vurgulamak ve bunu Yakup Abimiz üzerinden yapmaktı. Peki nasıl?

Biz bu sorunun cevabını düşünürken; sosyal medya platformlarında geleneksel ve sosyal mecranın yansımaları başlamış; birçok kişi “Yeni İletişim Devi” meraklandırma afişlerini konuşur olmuştu. “Acaba bu yeni iletişim devi kim?” soruları her yerde görülüyor, birçok tahmin ortalıkta geziyordu. Acaba Türk Telekom GSM işine mi giriyor? Yoksa Türkiye pazarına yeni bir GSM operatörü mü geliyor? diye ortalık sallanırken, açılış ilanımızı Sosyal ve Geleneksel Medya’da paylaşarak YENİ RAKI reklamı olduğunu tüm Türkiye ile paylaştık.

Sıra “Blog” dünyasına sesleneceğimiz sosyal medya projemize gelmişti ve biz de kafamızdaki tüm sorulara yanıt vermiştik. Sosyal topluluk platformlarında Yeni Rakı’nın iletişim devi kampanyası “ahh Yeni Rakı bir sofra kursa da hep birlikte gerçek sofranın ve muhabbetin tadına varsak” cümleleriyle yankı buluyordu.

Planımız ve Kurgumuz şu şekildeydi!

Yakup Abimiz, aşağıdaki ilan ile kendi blog sayfasından “blog” dünyasına seslenecekti.  Amacımız bu projenin kendi blogger listesini oluşturması ve bu şekilde her bloggerın proje sürecine kendi isteğiyle dahil olmasını sağlayabilmekti. Ayrıca Yakup Abi karakterimize http://www.formspring.me/yakupabi adresinden soru sorulmasını sağlayarak formspring’i de aktif bir şekilde kullandık.

Yakup Abimizin bloggerlara seslenişindeki amaç;

Bloggerlara, “Gerçek Sofralar Gerçek Muhabbet” konulu en az 300 karakterde, içinde hiçbir reklam ya da marka geçme zorunluluğu olmadan bir metin yazdırmak ve gerçek sofra ile gerçek muhabbet kültürüne dikkat çekmekti. Böylece projeye katılacak bloggerlar ile “Gerçek Muhabbetin Kitabı”nı hep birlikte yazmış olacaktık.

Tabii bu yazıları yazan bloggerlara maddi değerinden çok manevi değeri ile öne çıkan ve yazdıkları yazılardan oluşan “Gerçek Muhabbetin Kitabı” ciltlenerek hediye edilecekti.

Yazısını Yakup Abi ile paylaşan ilk 100 Blog yazarı ise bu özel kitabı, “Gerçek bir sofrada gerçek Muhabbetin” olduğu bir meyhanede teslim alacaktı. Ayrıca ilgili tüm yazılar kitapta yerini alacaktı. Projenin Blog dünyasına seslenişini bu şekilde kurgulayarak; ilk duyurumuzu 30 Ocak günü yaptık.

Duyuru yapıldıktan hemen sonra; sosyal medya’da projeye birkaç kişiden tepki gelmeye başlamıştı. Bu yazı vesilesiyle onlara da açıklık kavuşturmuş olalım. Tepkisini dile getiren kişiler, muhtemelen projenin sadece bir yazıdan ve bunun karşılığında verilecek bir yemekten ibaret olduğunu sanmış olabilirler. Tabii, yazıların da aynı şekilde markayı öven içerikler olarak çıkacağını ya da istenildiğini sanmış da olabilirler…

Yazılan yazıların ömür boyu saklanacak bir kitap olacağından ve bu kitabın proje konseptine uygun  gerçek muhabbetin yaşanacağı bir sofrada bloggerlara teslim edileceğini es geçip, sadece yazı ve yemeğe odaklanarak tepkilerini dile getiriyor da olabilirler. Bizim odak noktamız ise; projenin bütününü oluşturan tüm detaylardı… Bu nedenle proje sürecinde cevap vermek yerine; kendilerine projenin tamamını gözlemleme fırsatı sunmayı yeğledik…

Bu arada şunu belirtmek isterim ki kimseye zorla bir yazı yazdırılmadı bu nedenle kimseye bir karşılık bekler mi diye sorulmadı… Çünkü ortada yazı karşılığı bir hediye ya da para söz konusu değildi. Kitap ömürlük bir hatıra, yemek ise kitabın yazarları ile kutlanacağı bir geceydi…

30 Ocaktaki duyurunun ardından ilk 4 günde 50’den fazla yazı Yakup Abimiz ile paylaşıldı. Tam 14 gün sonra artık kitabın dizgisine geçme zamanımız gelmişti. Çünkü 14. günün sonunda tam 108 farklı blog yazısı paylaşılmıştı. Bu rakam Türkiye’de blogger iletişimi adına daha önce eşine rastlanmamış bir rakamdı.

Paylaşılan yazıların linklerine bu adresten ulaşabilirsiniz > http://ff.im/f52xe

Ayrıca yazısını paylaşan bloggerların tamamen kendi istekleri doğrultusunda yazılarında YENİ RAKI görseli ve ismi geçirmiş olması bizleri hem şaşırttı, hem de mutlu etti… Çünkü bu tamamen kendi tercihleri idi.

Tüm bu dikkat edilmesi gereken süreçler, duyurular, Yakup Abimizin bloggerlara seslenişi, facebook, twitter, friendfeed, formspring iletişimlerimiz, bir puzzleın parçaları gibi birbirini tamamladı ve bizi büyük bir sosyal medya operasyonunun son ayağına taşıdı.

“Gerçek Sofralar, Gerçek Muhabbet, Gerçek Muhabbetin Kitabı”

15 Şubat günü yazıların mevzuata ters olmaması için okunup, sonrasında dizgisi ile kitabımızın matbaa aşamasına gelmiştik. Tabii bu kitabı basarken bir yandan da yemeğin yapılacağı mekan için araştırmalarımız sürüyordu.

Tabii mekana karar vermek yetmiyordu. 108 kişinin davetli olacağı gecede mekânın bu sayıyı ağırlayabiliyor olması gerekiyordu. Despina Meyhanesi’ne gidilerek geceye ait tüm detaylar görüşüldü ve 120 kişiye kadar ağırlayabileceğimiz bir anlaşma sağlandı.

Ve 27 Şubat 2010 akşamı saat 20:00’de gerçek bir sofrada, gerçek muhabbetin eşliğinde, gerçek muhabbetin kitabının yazarları bir araya gelecekti.

Bu şekilde tüm yazarlara davetiyelerini göndermeden önce telefon açarak hepsiyle tek tek görüşüldü ve tarih konusunda ön bilgilendirme yapıldı. Davetiyelerinin ve mekan krokisinin maillerine gönderileceği de bildirildi. Ayrıca gecenin sonunda; alkol alınacağı için Anadolu ve Avrupa yakası olmak üzere 4 farklı servisin Despina Meyhanesi önünden merkez noktalara kendilerini bırakacağı bilgisi verildi. Ve bu ayarlama için bırakılmak istedikleri noktalar sorularak; bir servis rotası ve güzergah belirlendi.

Bu geceye dair çok önemli bir nokta ise; bu organizasyonun alkollü ve 100 kişiye yakın kalabalık bir topluluk için olmasıydı. Gecede hem rakıyı adabına göre içtik hem de asıl amacımız olan muhabbetin tadına vardık. Bunun için muhabbeti sadece yazmakla kalmayıp, uygulamayı da bilen katılımcı bloggerlara tekrar teşekkür ediyoruz…

Sosyal medya ekibi olarak, mekana 3 saat evvel giderek hazırlıkları bire bir kontrol ettik. Masa düzenlemeleri (kitapların yerleşimi, mezeler, Yeni Rakı için özel olarak hazırlanan baskılı peçete ve menü vs…), Afiş ve ayaklı panoların yerleşimi, Fotoğraf çekimi için gerekli hazırlıklar, servisten sorumlu garsonlara katılımcılarla ilgili ve sunumla ilgili gerekli bilgilendirmelerin verilmesi ile ilgilenildikten sonra; tüm katılımcı bloggerlar son bir kez aranarak; mekana dair yol tarifi yapıldı.  Ve son kontrollerle birlikte geceye dair herşey hazırdı…

Toplam 83 blog yazarımız, Wunderman proje ekibi, Yeni Rakı yönetimi ve bizim ekibimiz ev sahibi şeklinde  geceye katılarak toplamda 94 kişi  ”Gerçek Sofralarda Gerçek Muhabbetin” tadına vardık. “Gerçek Muhabbetin Kitaplarını” elden ele dolaştırarak her blog yazarı kendi sayfasını başka bir blog yazarı için imzalıyor, bir yandan kadehler kalkıyor muhabbetin derinliklerinde geziyorduk. Herkesin keyifle eğlendiği gecede elbette fasıl ekibi olmadan olmazdı… Şarkılara hep beraber eşlik ederken; bu güzel geceyi ölümsüzleştirmek için sürekli fotoğraflar çekildi. Fotoğraflar gece boyunca; çekim ekibi tarafından fotoğraf sahiplerine teslim edildi.

Gecenin ilerleyen saatlerinde projemizin sanal ama gerçek yüzü Yakup Abimiz geceye katıldı. İşte o an kalkan kadehler, çekilen fotoğraflar daha da bir anlam kazandı. O gece tiyatro oyunu ardından bizleri yalnız bırakmayan Yakup Abimize bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Gecenin sonuna doğru daha önce telefonda belirttiğimiz servislerimiz yavaş yavaş kapıya yaklaşırken saat 23:30 – 00:00 arası gecemizi sonlandırdık. Tüm katılımcılarımızı kapıdan çıkarken gecenin ömürlük hatırası kitaplarıyla evlerine teker teker uğurladık.

Yeni Rakı yönetimi ve Sosyal Medya ekibi olarak bizler mekandan en son çıkacaktık. Yakup Abimiz de tüm bloggerları gecenin sonunda uğurladı ve kaldık baş başa J Sonrasında projenin ve gecenin tatlı yorgunluğuna, Yakup Abimiz, eşim Aybüke Altınöz, Müşteri direktörümüz Aslı Pınar Tüfekçi, Yeni Rakı ekibinden Aytun Tuncer,  Gökhan Ünsal ve ekibimize yeni katılan Hamza Şamlıoğlu ile saat 03:00’a kadar bir kez daha kadehlerimizi bu güzel geceye kaldırdık.

Bir sonraki gün her şey bitmiş gibi gözükse de aslında bitmemişti 🙂

Son aşamada geceye katılamayan yazarlarımıza da gerçek muhabbetin kitabı, vakit kaybetmeden gönderildi. Hemen ardından geceye katılan herkese telefonla ulaşmayı planladık. Neden mi?

1- Gece serviste ve sonrasında evlerine rahat ulaşmışlar mıydı?
2- Geceye dair herhangi bir sıkıntı yaşamışlar mıydı?
3- İleride yapacağımız başka bir organizasyon için bir önerileri var mıydı?
4- Gecede fotoğraf çektilerse; bizimle paylaşmalarını istedik ve böylece fotoğrafları tek bir havuzda toplayıp; herkesle bir albümde paylaşacaktık. Bu sayede fotoğraflara ulaşma krizi de ortadan kalkacaktı.

Sorularımızın cevapları; herkes evine rahat bir şekilde ulaşmış, geceden herkes son derece memnun kalmış, ileride yapacağımız organizasyon için güzel birkaç öneri ve fotoğrafların tek bir havuzda paylaşılmasına büyük bir sevinç ile karşılık verip ellerindeki fotoğrafları bizlerle paylaşmalarıyla sonlandı.

İşte şimdi bir sosyal medya projemizin daha sonuna geldik. Sürçü lisan ettiysem; af ola… Fakat her noktası en ince detayına kadar düşünülüp gerçekleştirdiğimiz bu projenin Sosyal Medya camiasına güzel bir hikaye olarak kalmasını ve gerçek muhabbeti anlatan hikayeleri ile geceye katılan herkes için de güzel bir anı olmasını ümit ediyorum. Ve son olarak şunu eklemek istiyorum. Başarı, hepimizindir. Ve bu başarıyı, kalemi ile destek olan siz bloggerlarla paylaşmak, bu projenin bizim için de en keyifli tarafı olmuştur… Zarakol 2.0 olarak Sosyal Medya Ekibimiz dahil olmak üzere, “Yeni İletişim Devi” kampanyasını oluşturan ve emeği geçen isimlerin her birini tekrar zikrederek yazımı noktalamak istiyorum.

Yeni Rakı Yönetimi
Elif Göktaş
Nejat Çifçi
Aytun Tuncer
Gökhan Ünsal

Hayal Akademisi Dijital Hizmetler
Aybüke Altınöz
Erkan Ceran
Selim Can

Wunderman Ekibi
Rauf Olcay
Özgül Ertüzün
Gözde Çeviker
Sarp Eser
Nur Demir
Aydın Önel
Yakup Yavru (Yakup Abimiz)

Zarakol 2.0
Aras Zarakol
Ercüment Büyükşener
Aslı Pınar Tüfekçi

Zarakol İletişim Ekibi
Alaz Akdoğan
Aylin Kement
Gizem Beton

“Bir “Sosyal Medya” Hikayesi…” için 17 cevap

 1. Unutulmayacak br gece ve proje oldu. Yeni Rakı ekibini vizyonu ve cesareti için, Wunderman, Zarakol ve Hayal Akademisi’ni de çalışmaları için tebrik etmek isterim. Elinize sağlık!

 2. En başından en sonuna kadar takip ettiğim çok başarılı ve keyif verici bir sosyal medya projesiydi. Mey İçki’nin yazılı ve görsel medya kadar sosyal medyaya da önem vermiş olması beni çok sevindirdi. Projede yer alan tüm arkadaşları kutluyorum.

 3. Çok kaliteli ve unutulmaz bir gece oldu. Projede çok etkileyici ve sürükleyici bir tarzı vardı. Grafikler olsun seslendirmeler videolar ile internet sitedede çok güzel hazırlanmıştı.

  Yeni projeleri merakla bekliyoruz 🙂

  Tebrikler Ercüment

 4. Başka firmaların ajans seçiminde ” Yeni Rakı Kampanyası kadar güzel bir projeye imza atabilecek misiniz? ” diyecek kadar güzel uzun seneler referans gösterilecek bir kampanya yaptınız. Şu sıralar Sosyal medya ‘da komik sonuçlara ulaşan tanıtım kampanyalarından ne kadar farklısınız. Sizin gibi ajanslar çoğalmalı.

 5. Kaliteli bir ajans, kaliteli bir ekip, kaliteli bir proje ve kaliteli bir organizasyon.. Herşeyin dört dörtlük olması buna deniliyor sanırım.. Sosyal medyaya yeni adım atmış biri olarak bu kadar dört dörtlük bir projede bulunduğum için, böyle güzel bir kitap fikrinin içerisindeki yazarlardan biri olduğum için ve bu güzel insanları tanıdığım için şanslıyım.. Hiçbir şey eksik değildi.. Tam aksine beklentilerimin çok üzerinde bir organizasyondu.. Tadı damağımızda kaldı.. Emeği geçen herkese tek tek teşekkürlerimi sunuyorum.. Aranızda olmak güzeldi.. Gerçek muhabbetlerinizin çoğalması dileği ile..

 6. Çok güzel ve anlamlı bir gece oldu. Meyhane seçiminin muhteşem olduğunu da ayrıca belirtmek isterim. Sosyal medyanın kullanımı açısından da çok doğru ve düzgün bir projeydi. Emeği geçen herkesin ellerine sağlık.

 7. Başından-sonuna kadar gerçek anlamda çok düşünülmüş, eksiksiz bir etkinlik oldu. Kendi adıma çok teşekkür ederim. Tebrikler Ercüment.

 8. Sadece o gece değil, öncesinde ve sonrasında da gülümsememizi ve her şeyi en ince ayrıntısına kadar hatırlamamızı sağlayacak kadar heyecanlı ve güzeldi her şey! Her zaman söylediğin gibi; sosyal medya, sosyal medya olalı böyle organizasyon görmemiştir 🙂

 9. Yine güzel bir organizasyon yaptın.

  Buna ek olarak tüm etkinliğin öncesini ve sonrasını yayınlayarak bazı arkadaşlarımıza da örnek vaka yarattın.

  İnceleneceğini ve drs alınacağını umuyorum.

  Şimdi çıta daha yüksek bir yerde… Artık etkinlikler bununla kıyaslanacak.

  Aklına ve eline sağlık Ercüment

 10. Tekrar teşekkürler, sıkılmadan, üşenmeden, herkese “hâlâ” anlattığımız bir organizasyona imza attığınız için.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir