Sosyal Medya İletişimi Nedir? 2

“Sosyal Medya İletişimi Nedir?” başlıklı ilk yazıma bir video ile başlamıştım.

Şimdi gelelim ikinci yazımıza;

Sosyal Medya İletişimi Nedir?

“Sosyal Medya İletişimi” Seyirci ile takipçiyi ayırt etme fırsatıdır!

Nedir bu seyirci ve takipçiyi ayırt etme fırsatı?

Markalar ve ajanslar yaptıkları kampanyalar ile Facebook/Twitter sayfalarında yüzbinlerce, milyonlarca kişiye ulaşma hayaliyle yanıp tutuşuyorlar!

Peki bu ulaşılan milyonlarca kişi gerçekten takipçi mi? Yoksa sadece seyirci mi?

Size bu ayrışmanın farkını kısa bir örnekle anlatacağım ve aşağıdaki video ile de bu örneği destekleyeceğim.

Okan Bayülgen’in şu an itibariyle 1.730.498 takipçisi var.

Haftada 5 gün TV’de 23:00 / 02:00 arası 3 saat canlı yayın yapıyor.

Türkiye’nin en popüler TV yüzü diyebiliriz.

Peki bu saydıklarımız neticesinde; KingoAnket.com’da haftada 3 gün yayınlanan ankete yayınlandığı gün içinde kaç kişi katılım gösteriyor dersiniz?

Maksimum 15.000 Kişi..

Sizlere sunmak istediğim iki önemli tespitim olacak. Detaylarını videodan lütfen izleyin!

1.7 milyon takipçisi olan ve anketi Twitter’ından aynı gece 2 defa paylaşan, Türkiye’nin popüler ismi Okan Bayülgen sosyal medyadan ankete katılım gösteren 15000 kişiyle nasıl ve neden övünüyor?

Peki markalar ve ajanslar, Okan’ın övündüğü 15000 rakamıyla aynı sosyal medya dünyasında bulundukları halde; neden yüzbinler ve milyonların peşine düşüyor?

Okan Bayülgen ile Sosyal Medya Rakamları üzerine soru – cevap!

İlk yazımda Yeditepe Üniversitesinde yaptığım konuşmayı izlediyseniz; bizim oturumumuzdan sonra Okan Bayülgen sahnedeydi. Kendisine uzun zamandır aklıma takılan ve sunumlarımda örnek gösterdiğim bir soruyu yönelttim. 10 dakikanızı ayırıp aşağıdaki videoyu sonuna kadar izlemenizi öneririm.

Bu arada videoda dikkat çekici bir noktayı lütfen kaçırmayın, rakamları şişiren bir dijital ajans!!

Vakit ayıran herkese teşekkür ediyorum. “Sosyal Medya İletişimi Nedir?” konulu yazı dizisi üçüncü bir yazı ile devam ediyor olacak. Takipte kalmanız dileğiyle…

“Sosyal Medya İletişimi Nedir? 2” için 13 cevap

  1. Paylasim icin tesekkurler Ercument. Bunlar malesef yasaniyor ve belki de hep yasanmaya devam edecek. Ama gerek musterileri, gerek sektore yeni adim atan gencleri is etigi konusunda bu gibi bilgilerle bilinclendirmemiz cok onemli ve degerli.

  2. Ellerin dert görmesin Ercüment yazı dizisini keyifle okuyorum ve paylaşıyorum. Teşekkürler yazdığın ve paylaştığın için.
    Sevgi ve ışıkla kal…

  3. Geri bildirim: Berkan Bağcı
  4. Ercüment Bey,
    Ağzınıza ve ellerinize sağlık. İletişimin ortaya birşeyler atıp kaçmak olmadığı, gerçek ölçümlemenin önemi ve markaların iletişim kuracağız derken boş konuşmaları gerçekten üzerinde düşünülmesi gereken şeyler. Bir de kısa dönemde aşırılık görürken uzun dönemde unutulmasındansa süreklilik içerisinde ortalama rakamlar başarıyı temsil eder diye düşünüyorum.

    Saygılarımla,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir