“Bilgi”li Bir Dünya…

 

Bundan yaklaşık 10 sene önce, üniversite konusunda gözüme kestirdiğim, benim için önemli ve içinde olmayı çok istediğim bir bölüm vardı.  Bilgi Üniversitesi – İletişim Tasarımı bölümü.  Ancak özel üniversite olmasından ve en fazla 3 öğrenciye burs verdiklerinden dolayı işim çok zordu. Burslu olmak için girdiğim yetenek sınavıyla birlikte, finallere kalmış, o zamanki bölüm başkanı İhsan Derman’ın ve kurulun karşısına çıkmaya hak kazanmıştım. Ancak kuruldan ne yazık ki burs alamadım 🙂 Açıkçası o zamanlar eğitimim için böyle bir bütçeyi de karşılamam çok zor olduğundan Bilgi Üniversitesi ve İletişim Tasarımı bölümü hayallerimi bir kenara bırakıp hayata farklı seçenekler ile devam ettim.

Aradan 10 yıl geçti köprünün altından çok sular aktı. Dün ise (4 Kasım 2011) Bilgi Üniversitesi Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans Programı “Dijital İletişimde Güncel Konular” isimli derste “Öğretim Görevlisi” sıfatıyla yer aldım. Önümüzdeki 3 hafta boyunca cuma günleri, son 10 senede gelişen iletişimin markalar tarafından yeniden nasıl dizayn edildiğini, sosyal medyanın kıvrımlı yollarını ve yaşadığım tecrübeleri katılımcılar ile paylaşıp birlikte değerlendirmeler yapacağız.

“Dijital İletişimde Güncel Konular” dersini, 30’a yakın değerli katılımcı ve 3 önemli isim ile paylaşıyorum. Aslı Tunç, Özgür Uçkan ve bu derste yer almam için bana teklifi getiren Kaan Varnalı.

Aslı Hanım ilk 4 haftalık bölümü geçen hafta itibariyle tamamladı. Ben de 2. bölümde katılımcılar ile birlikte derslerin “Bilgi” ve “İletişim” dolu geçmesini sağlamaya çalışacağım. Umarım kimseyi sıkmadan ve kafa ütülemeden başarılı olurum 🙂

Dün ilk dersimiz keyifli, soru cevapların olduğu ve aykırı görüşlerin de paylaşıldığı bir şekilde tam bir bilgi ve iletişim ortamında geçti diyebilirim. Tabii umarım katılımcılar da benimle aynı fikirdedir 🙂 Önümüzdeki 3 hafta yeni sosyal medya hikâyelerini, fikirleri, dosya konularını konuşuyor, tartışıyor olacağız.

Derse katılan ve benim de bu yazıya eklemek istediklerim var diyenler, lütfen çekinmeden bu yazının altına yorumlarını bıraksınlar…

Benim için bu güzel ve keyifli gelişmeyi hem bloguma not düşmek hem de sizlerle paylaşmak istedim. Unutmadan bu programda yer almama vesile olan Ayşegül Molu ve Kaan Varnalı’ya da ayrıca teşekkürlerimi sunarım.

Ders planımız ise şu şekilde; 

Bölüm / Öğretim Görevlisi Tarih Konu
Yrd.Doç.Dr. Kaan Varnalı 30 EylülCuma Giriş“Dijital İletişim” Kavramı
Bölüm I: Dijital AktivizmDoç.Dr. Aslı Tunç 

 

7 EkimCuma Aktivizm, Netdaşlık Nedir? Dijital Âlemde Bireyin Güçlenmesi Tartışmaları. Sanal Âlemde Nereye Gidiyoruz? Değişen Politika Kavramı, Facebook Aktivizmi.
14 EkimCuma Sosyal Medyanın Rolü: Tunus ve Mısır’da Ne Oldu? Dünya’da ve Türkiye’de Twitter, Facebook ve Bloglar Üzerinde Toplumsal Örgütlenmeler.
21 EkimCuma Aktivizm Hacktivizm’e Karşı. Kuramsal Tartışmalar ve “Anonymous” Vakası
Ders Yok 28 EkimCuma Yarım Gün Tatil – Cumhuriyet Bayramı Öncesi
Bölüm II: Dijital Marka TopluluklarıErcüment Büyükşener 4 KasımCuma Markanın Kendi Sosyal Mecrasını Yaratması. Sosyal Medya ve Müşteri İlişkileri Arasındaki Bağlantı. Sosyal Medya İçeriğinin Oluşturulması ve Yönetilmesi.
11 Kasım Cuma Sosyal Ağlardan Bağımsız Marka Toplulukları. Sosyal Medyada Marka Elçilerinin Yaratılması. Marka Topluluklarından Örnekler (Yerel / Global).
18 Kasım Cuma Bloggerlar Kimlerdir? Marka Blogları ve Kişisel Bloglar. Blogger İlişkileri Yönetimi. Blogger Kampanyaları ve Organizasyonlarından Örnekler.
25 Kasım Cuma 18 Kasım’da verilecek brif üzerinden hazırlanacak olan kampanya sunumları.
Bölüm III: Dijital DiplomasiDr. Özgür Üçkan 

 

2 AralıkCuma Network kültürü ve network ekonomisiyle ilgili genel bir çerçeve çizilecek; siyaset ve ulus-devletler ile ilgili etkileri tartışılacak.
9 Aralık Cuma Diplomasideki yeni eğilimler, özellikle de internetin diplomasiye etkileri tartışılacak ve ‘Dijital Diplomasi’ kavramına ilişkin bir açılım geliştirilecek.
16 Aralık Cuma “Dijital Diplomasi” kavramı detaylandırılacak.
23 Aralık Cuma Wikileaks ve Arap Baharı gibi önemli olayların yeni diplomasiye etkileri tartışılacak. Diplomasinin yakın geleceği hakkında bir açılım eleştirilmeye çalışılacak.
Yrd.Doç.Dr. Kaan Varnalı 30 Aralık Cuma Bahsi geçen konuların iletişim paradigması ve pazarlama iletişimi uygulamaları üzerindeki etkilerine dair tartışma.Kapanış ve GeribildirimÖğrenim çıktılarının değerlendirilmesi

“Bilgi”li Bir Dünya…” hakkında 2 yorum

  1. Yağmur D.

    Eve gelince ilk işim Vaio’ muzu ve fotoğraf makinemizi kayıt ettirmek ve Sony’nin dünyasına adım atmak oldu. Meğer onlarla deneyim yaşayabiliyor, ilişki kurabiliyormuşuz! Teşekkürler Hocam! 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.