Halkla İlişkilerde Güncel Bir Konu “Sosyal Medya”

Geçtiğimiz yıl profesyonel iş hayatımın yanı sıra bir karar alarak eğitim alanında da bir şeyler yapmak istediğime karar vermiştim. Önce Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezinde “Sosyal Medya Akademisi” ardından Bilgi Üniversitesi Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans programında “Dijital İletişimde Güncel Konular” dersine girerek; yaptığım işin akademik yansımasından keyif aldığımı kendi adıma net bir şekilde görmüştüm.

2011 yılının son aylarında Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünden Barika Göncü Hanım’ın değerli önerisi ve teklifiyle “Sosyal Medya” konulu bir ders programı hazırlayıp Halkla İlişkiler bölümüne sunmuştum. Ocak ayında ders programının kabulü ve atamamın yapılması ile birlikte 17 Şubat 2012 itibariyle “Halkla İlişkilerde Güncel Konular” isimli bu dersi “Sosyal Medya ve Dijital İletişim” içeriğiyle lisans öğrencilerine seçmeli olarak vermeye başladım.

Peki, neler olacak bu derste?

Daha önce verdiğim eğitimler ve öğrenciler ile yaşadığım deneyimlerden yola çıktığımda benim için en değerli konu şuydu; öğrencilerin bu dersten, iş hayatına geçtiklerinde dersin içinde yaşadıkları deneyimlere, dinlediklerine, iş hayatlarında da rastlıyor olmaları ve yabancılık çekmemeleri…

Peki, bunu gerçekleştirmek için nasıl bir ders programı ve içerik sunmalıydım diye kendime çok sordum. Madem sosyal medya ve dijital iletişim konuşacağız; o zaman bu yolculukta markaların ve bireylerin sosyal medya dünyalarını, dijital iletişimde güncel konuları ve kampanyaları sektörün içinden profesyonel kişilerin ağzından dinlemek de dersin etkisini attırabilirdi. Bunun için 13 haftalık bu yolculukta, birçok marka yöneticisini, ajans çalışanını ve blogger’ı dersin içine katacağımı da buradan öğrencilere ve ilgililere duyurmuş olayım.

Sektörün içinden tecrübelerin yanında öğrencilerin görüş, öneri ve eleştirilerine de bu derse özel hazırlanmış bir blogda yer veriyor olacağım. Böylece öğrenciler bu dönemin sonunda nasıl bir yarı yıl geçirdiğimize istediği an dönüp bakabiliyor olacak ve bir sonraki döneme/iş hayatlarına ışık tutacak diye düşünüyorum.

Dersimi seçen tüm öğrencilerime keyif dolu bir yarıl yıl ve başarılı bir sene sonu diliyorum 🙂

Bu arada dersin konusunu ve kazanımlarını merak edenler için aşağıda yer veriyorum.

Dersin İsmi: Halkla İlişkilerde Güncel Konular (Sosyal Medya)
Dersin Kodu:
PUB 310
Dersin Konusu: 
İnterneti paylaşım ortamına çeviren dijital iletişim akımı ile giderek yaygınlaşan sosyal ağlar ve sosyal medya, iletişim ve etkileşimi üst düzeye çıkartması ile inanılmaz bir potansiyel güç teşkil ediyor.

Sosyal ağların kişisel yönde kattığı değerlerin dışında, kurumların sosyal medyayı kullanarak şirket cirolarına, müşteri ilişkilerine ve itibarlarına yüksek değerlerde katkı sağlaması ve tüketici iletişiminde yeni bir mecra oluşturması ise “sosyal medyanın” sadece şahsi değil kurumlar için de ciddi bir yükselişi tetiklediğini gösteriyor.

Bu nedenle sosyal medyanın kurumlar ve kişiler üzerinde iletişim boyutundaki süreçleri, etkileri ve sonuçları dersin konusunu oluşturmaktadır.

Öğrencilerin Kazanımları

1-      Sosyal Medya platformlarının ve araçlarının tanınması ve kullanım amaçlarının öğrenilmesi

2-      Sosyal Medya iletişim planı oluştururken dikkat edilmesi gerekenlerin öğrenilmesi

3-      Sosyal Medya platformlarının tüketici etkileşimine etkisinin öğrenilmesi

4-      Kurumların sosyal medyada yer alma ve dijital markalaşma süreçlerinin öğrenilmesi

5-      Dijital marka topluluğunun geliştirilmesi ve yönetilmesinin öğrenilmesi

6-      Blog dünyası ve blogger iletişiminin etkilerinin öğrenilmesi

7-      Markaların sosyal medyada tüketicilerini nasıl takip edeceği ve bu takibin analizinin öğrenilmesi.

8-      Sosyal medyada online itibar ve kriz yönetiminin süreçlerinin öğrenilmesi

9-      Sosyal medya kampanyalarının kurgulanması ve süreçlerinin öğrenilmesi

10-    Sosyal medyada iletişimin raporlanma ve analizinin öğrenilmesi.

Derste görüşmek üzere…

Halkla İlişkilerde Güncel Bir Konu “Sosyal Medya”” hakkında bir yorum

  1. Aykut İbrişim

    Ercüment geç de olsa tebriklerimi iletirim. Çok değerli hocam Barika Göncü’nün de bu konuya ön ayak olmuş olması çok ayrı bir keyif ve mutluluk olmuş sektörel bilginin akademik hayat üzerinde yer bulmasının sağlanması açısından. Özellikle de sosyalmedya gibi herkesin ahkam kestiği ama akademik kalitede içeriğin “en azından Türkçe” içeriğin pek de çıkmadığı şu dönemde pek bir memnun oldum. tebrik ederim ve başarılar dilerim. Umarım bir gün dinleme fırsatı yakalarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.