Siber Ekosistem > Sosyal Medya

Son 4-5 yıldır özellikle gezi parkı olaylarına kadar, “sosyal medya” kelimesi, taşıdığı anlamdan ve değerden çok daha farklı, büyük bir “pazarlama metası” haline getirildi. Durum böyle olunca satmak için tezgah kuran da,  merak edip fırsat bilip satın almak için sıraya giren de çok oldu.

Yıllar öncesinin pazarlama paradigmalarıyla, bugünkü kavramlar ve platformlar üzerinde uygulama denemeleri yapılmaya başlandı. Yeni dünyanın yarattığı kavramlar, olması gereken yerden çok uzaklara taşındı. “Sosyal Medya”da bu listenin başlarında yer alıyor.

“Sosyal Medya” kelimesi popülerleştikçe, dilden dile dolaşmaya başladı ama içi sürekli büyük oranda bilinçsiz pazarlama faaliyetleri ile dolduruldu. Bunlar üzerine yazıldı, çizildi, konferanslar yapıldı… Sosyal markalar, sosyal pazarlama kampanyaları, sosyal reklamlar, sosyal müşteri ilişkileri yönetimi derken neredeyse pazarlama iletişimi ile ilgili bir çok konunun başına “sosyal” kelimesi yine bilinçsiz bir şekilde eklendi…

“Az sayıda” önemli kişi ve kurum bu süreci düzgün yapılandırmak için çaba sarf etti ve halen devam ediyorlar.

Fakat bugün geldiğimiz noktada “sosyal medya” tanımı/kavramı büyük resmin kendisini karşılamamaya başladı. Bugün pazarlama için de sosyal medya kelimesi yetersiz geliyor diyebiliriz. İşte bu noktada “Siber Ekosistem” tanımı tüm ihtişamı ve paydaşları ile karşımızda durmaya başladı.

Siber ekosistem, “sosyal medya” tanımını içine aldığı gibi bireysel dijital iletişim araçlarını da kapsamaktadır. Bu dijital araçlar, servisler, uygulamalar, platformlar Siber Ekosistemin genişlemesine yardımcı olmaktadır. Bu ekosistemin içerisindeki paydaşlardan ilk aklıma gelenler;

Bilgi ve İletişim Cihaz Teknolojileri
Genişbant İnternet Altyapısı
Sosyal Ağ Platformları
Bilgi Güvenliği
Nitelikli İnsan Kaynağı ve İstihdam

Toplumsal Dönüşüm
E-Ticaret
Kamu Hizmetleri

siber_ekosistem

Bugün pazarlamadan siyasete, hukuktan sağlığa, eğitimden ticarete büyük bir çoğunluk hala “sosyal medya” kelimesinin peşinden gitmektedir. Ancak gelecek, büyük resmin bir parçasıyla vakit kaybetmekten değil, büyük resmi görebilme ve çizebilme kabiliyetinden oluşmaktadır.

Her kurum ve kişi sosyal medya kelimesinin peşinden gidebilir ve bunun içinde yer almak isteyebilir. Fakat siber ekosistem ölçeğinde düşünmek ve bu sistem üzerine strateji kurgulamak, büyük resmi görmenin ve büyük düşünebilmenin ta kendisidir.

İşte bu nedenlerden dolayı;  siber ekosistem, sosyal medyadan sadece büyük değil aynı zamanda daha önemlidir…

Siber Ekosistem > Sosyal Medya” hakkında 4 yorum

  1. Mazlum Dinler

    Kuruluşlar veya organizasyonlar popüler olan “Sosyal medya” kavramında sadece var olmak için adım attılar. Büyük resmi bundan sonra göreceklerini düşünüyorum, çünkü; bundan ibaret olmadığını anlayacakları bir sürece geçiyoruz. Parmaklarına sağlık 🙂

  2. Veli Bahçeci

    Ben bu yazıyı neden bu kadar geç okudum bilmiyorum ama okuduğum anda etrafımdaki 3-5 arkadaşıma direk linki paylaştım. Ve dedim ki; ”işte size bunu anlatmaya çalışıyorum, neden sadece sosyal medya diye tutturmuş gidiyorsunuz. Bu ekosistemin sadece bir parçası ve bir bütün olarak ele alınması gereken şey aslında dijital pazarlama” Yani Ercüment abi’nin de dediği gibi mesele büyük resmi görebilmek, çizebilmek.

  3. Geri izleme: Dijital Dönüşümde Yapay Zeka Devri >> Hitachi Üretimi Artırmak İçin Robot Yönetici İşe Aldı - Kozan Demircan

  4. Geri izleme: Yeni C?O Koltukları – Dijital Perspektif

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.