Bu sene öğrencilerimle neler yaptık?

2013-2014 Eğitim ve öğretim yılını geride bırakıyoruz. Yeni mezunlar, sınıfını geçenler ve geride bıraktığımız güzel anılar…

Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Programı olarak dijital dünyaya entegre olmayı çok önemsiyoruz. Bu konuda bir çok adım atıyor, öğrenciye yeni deneyimler yaşatmaya çalışıyoruz.

Ben de bu sene, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi eğitim vermekten çok eğitim deneyimi tasarlamayı tercih ettim. Çünkü deneyimden daha büyük bir öğretmen yoktur düşüncesindeyim. Eğitim ve öğrenci deneyimi tasarlamanın, bugünün eğitim sisteminde çok önemli bir yeri olduğuna inanıyorum.

Bu sene resmi olarak Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler Programı Pub315 dersimi alan öğrenci sayısı 80 kişiydi. 80 kişilik dev bir kadro ile nasıl bir deneyim yaşadığımızdan bahsetmek istiyorum ve Türkiye’deki tüm iletişim fakültelerinde bu deneyimlerin yaşandığını görmeyi ümit ediyorum.

Neler yaptık sırasıyla bir bakalım…

Pub315 Facebook sınıfı kurduk!

Öncelikle Facebook üzerinde kendimize bir grup üzerinden online bir mobil sınıf kurduk. Bu sınıfı 7 Gün 24 saat olmak üzere her an ders ve konu işleyebilir hale getirdik.

Slideshare sunumları / Twitter’dan güncel tweetler / Blog altyapıları / Youtube ve Vimeo videoları gibi sosyal ağları Facebook sınıfına entegre ederek sınıfı zenginleştirdik. Facebook sınıfında bazen gece yarısı, bazen bir pazar günü öğleden sonrası ders işledik, sohbet ettik konuştuk.

Facebook sınıfı: https://www.facebook.com/groups/Pub315

#HerDersBirKonferans dedik ve yola çıktık!

14 Haftalık ders programını 14 haftalık bir konferansa çevirdik. Derslerimize alanında uzman yöneticileri davet ettik ve bu yöneticilerle ders konularını haftanın 1 günü 3 saat boyunca sınıfta tartıştık. Pub315 sınıfını bir konferans alanına çevirdik.

Konferansa kimler geldi;

-Dijital İletişim Danışmanı Ercüment Büyükşener 🙂
-Akbank Dijital İletişim Direktörü Aykut İbrişim
-Sony Mobile Pazarlama Ülke Müdürü Aysun Şabanlı
-Harvard Business Review Yayın Yönetmeni Serdar Turan ve Yazı İşleri Müdürü Ceyhan Aksoy
-Kadıköy Belediyesi Sosyal Medya Departmanı Yönetimi Ulaş Yılmaz ve Ulaş Olkun
-Adobe Pazarlama Departmanından Hakan Akben
-Turkcell Kurumsal İletişimden Ali Karakaya ve Mustafa Rıdvan Özdemir
-Marka Fikirleri Yazarı Bilal Temizer
-AE Arma – Elektropanç Burak Kızılhan
-Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın

ve videoları ile dersimize haberleri olmadan katılan onlarca isim 🙂

Kalem kağıdı bıraktık Twitter’da not tuttuk!

80 öğrenci Twitter’da #Pub315 etiketiyle konferans notu tutarsa ne olur? Tüm dünyanın erişebileceği muhteşem kolektif bir ders notu olur. Sizde derslerimizin özetini okumak isterseniz Twitter’da #Pub315 etiketine bir göz atın bence 🙂

Pub315 dersini kolektif bir Bloga sığdırdık! #Pub315

Öğrencilerime dedim ki; size blog yazın demiyorum, gelin birlikte blog yazalım… Kolektif bir blog oluşturalım, adı #Pub315 olsun http://www.pub315.com etik ve ahlaki değerlere saygılı olduğunuz sürece ne yazarsanız kabulüm ama birde şu derste konuştuklarımızı yazarsanız harika olur dedim 🙂

14 haftada 150 yazı yazdılar, 5 binden fazla kişi ziyaret etti, 15 bin sayfa gezildi… Ellerine sağlık demekten başka ne diyebilirim ki… 🙂

Bu arada Turkcell Blog ile görüşüp yazıları okumalarını istemiştik. 150 yazının hepsi çok güzeldi 7 tanesi de Turkcell Blog tarafından seçildi ve 7 öğrencimiz Turkcell Blog yazarı oldular 🙂

Volkan Şimşek 
http://blog.turkcell.com.tr/bilimsel-gerceklik-noromarketing/

Tuğba Özçelik Kaya 
http://blog.turkcell.com.tr/parmak-cagi/

Savaş Özkan 
http://blog.turkcell.com.tr/iletisim-dunyasi-kabuk-degistiriyor/

Aylin Güner 
http://blog.turkcell.com.tr/yeni-dunyada-degisim/

Ceren Ataş 
http://blog.turkcell.com.tr/yeni-egitim-yeni-medya-yeni-dunya/

Mehmet Emre Gökgöz 
http://blog.turkcell.com.tr/is-dunyasinda-onemli-unsurlardan-bir-tanesi-eglence-1/

Gizem Tepealan 
http://blog.turkcell.com.tr/yeni-dunyada-dusunmek

Tebrikler gençler ;)

Harvard Business Review TR bizsiz olur mu? Dedik makale yazdık 🙂

Harvard Business Review TR için yaklaşık 6-7 aydır yazılar yazıyorum. Bir gün dedim ki; bizim Pub315 öğrencileri neden yazamasın. Harvard Business Review TR’den Şahika Eraslan ve Ceyhan Aksoy Hanıma konuyu açtım onlar da konuyu Yayın Yönetmeni Serdar Bey’e götürdüler. Bizim öğrencilerin dönem projesi oldu sana Harvard Business Review TR Makalesi. Takım çalışmasını deneyimlemeleri için sınıfı rastgele gruplara ayırdık toplam 30 makale yazıldı. HBR ekibinin seçeceği 1 tanesi inşallah önümüzdeki aylarda Harvard Business Review TR’de basılacak. Hangisi seçilecek ben de merakla bekliyorum.

Facebook üzerinden iş görüşmesi kıvamında Final Sınavı yaptık! 

4 sene önce Facebook üzerinden ilk final sınavımı yaptığımda Cüneyt Özdemir’in daveti ile CNNTURK‘te bu konuyu konuşmuştuk. Üzerinden 4 sene geçti ve aynen devam 🙂 Ama biraz farklılaştırmaya da ihtiyaç vardı…

Bu sene “Final sınavı bazen hayatın ta kendisidir” dedim ve öğrencileri Final sınavı yerine bir iş görüşmesine davet ettim.

İncelemek isterseniz; https://www.facebook.com/Pub315iletisim

Son olarak;

Biz aslında öğrencilerimizle birlikte zamandan, mekandan ve cihazdan bağımsız bir eğitim modeli tasarladık. “Siber bir Eğitim” modeli üzerinde “Dijital İletişim” kanallarını kullanarak seneyi tamamladık.

Öğrenci deneyimi tasarlamak aslında “kullanıcı deneyimi tasarımından” farksız bir durum. Bilgi ve paylaşım ekonomisinin yeni değer eşittiri, deneyimin ta kendisi ve artık bu deneyimi kullanıcılarınız ile birlikte tasarlamanız gerekiyor.

Sınıfı geçen öğrencilerime yeni dönemde, mezun olan öğrencilerime ise hayatta başarılar diliyorum. Başka bir siber zaman ve mekanda tekrar görüşmek dileğiyle, yolunuz açık olsun gençler 😉

Bu sene öğrencilerimle neler yaptık?” hakkında 2 yorum

  1. Özgür Adem Işıklı

    Hocam merhaba,

    Bu çalışmalardan yeni haberdar oldum. Muazzam bir iş çıkarmışsınız. Emeği geçen herkesin eline sağlık. Umarım bu bakış açısı ülkemizdeki herkese örnek olur ve bu yöntemler daha sık kullanılmaya başlar.

  2. Hülya Söylemez

    Hocam, gerçekten çok başarı çalışmalar… Dersiniz benim için çok çok keyifliydi, eminim diğer öğrenciler için de öyle olmuştur…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.