Apple’ın ilk Notebook’unu Kim Yaptı?

Macintosh Portable ismiyle, Eylül 1989’da piyasaya çıktığında büyük, ağır ve pahalı olduğu için büyük eleştiri aldı ancak Toshiba’lar, Compaq SLT’ler ve NEC UltraLight’larla kıyaslandığında “büyük, ağır ve pahalı” değildi.

Rekabet bir yana, Portable’ın aktif matriks 640×480’lik ekranı, 10 saatlik pili, trackball’u ve MacOS işletim sistemi bulunuyordu. 12 MHz 286 işlemci kullanan en son model DOS notebook’ların yanında 16 MHz’lik işlemcisi bir devrim niteliğindeydi.

Floppy sürücüsü olmayan ilk Macintosh 1998’te çıkan iMac değildi. 1991 Ekim’inde çıkan PowerBook 100 floppy sürücüsü olmayan ilk Mac’ti. Yeni tasarımda Floppy’nin dışarıda kalmasını tasarlayan SONY firmasıydı. Apple Mac Portable’ı küçültmek için Sony ile anlaşmıştı. Yani Powerbook SONY’nin eseriydi. Böylelikle boyutlar 8,5”x11”e düşerken ağırlıkta 2 kilo 600 gram oluyordu. Ağırlığı azaltmak için floppy sürücü aksesuar olarak makineden ayrılmıştı. Birçoğu daha büyük, daha güçlü ve daha pahalı PowerBook 140 ve 170’i seçmelerine rağmen, en sonunda Mac kullanıcıları da Compaq SLT 286 kadar kullanışlı bir dizüstü bilgisayara kavuşmuşlardı . Bu modellerle sunulan trackball tasarımı birçok notebook’un aynı uygulamayı kopyalamalarına neden oldu.

SONY’nin Apple için yaptığı bu tasarım acaba SONY’nin VAIO markası ile dizüstü bilgisayar endüstrisine giriş  fikrinin ortaya çıkmasına mı neden olmuştu?

CPU: Motorola MC68HC000
CPU Speed: 16 MHz
Bus Speed: 16 MHz
Data Path: 16 bit
ROM: 256 kB
RAM Type: unique
Minimum RAM Speed: 100 ns
Onboard RAM: 2 MB
Maximum RAM: 8 MB
Screen: Passive Matrix
Max Resolution: 1 bit 640×400
Hard Drive: 20-40 MB
Floppy Drive: external, HDI-20 port

PowerBook 165c, Şubat 1993’te piyasaya çıktığında “256 renki destekleyen ilk notebook” ünvanına kavuştu. PowerBook 500 ailesi (Mayıs 1994) ilk trackpad, yerleşik ethernet, stereo hoparlörler, 16-bit stereo ses sistemi, genişleme modülü ve otomatik uykuya geçme özelliklerine sahipti. Titanyum PowerBook G4 (Ocak 2001) ise dünyanın en ince notebook’u olarak biliniyor. Bugünlerde MacBook Air, klavye ya da ekranı küçültmeden nasıl daha ince ve hafif bir Apple yapılacağının kanıtı.Kimbilir belki bu konuda da SONY’den destek istemiş olabilir 🙂

7”lik netbook’lardan 18”lik devlere kadar notebook’lar, kelimenin tam anlamıyla masaüstü bilgisayarların yerini alıyorlar. Bugün, 12” ve daha küçük netbooklar, enerjiyi adeta yudumlayan işlemcileriyle son derece popüler. Netbook’ların sektörde yarattığı fırtına ise hızını kesmeden sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.