Turkcell 3G’yi merak ediyorduk…

Dün akşam Turkcell Kurumsal İletişim Turkcell Plaza’da Bloggerlara, güzel bir ikram ve davet ile Türkiye’nin geleceğe açılan kapısı olarak nitelendirilen,  3G mobil genişbant teknolojisiyle ilgili ürün ve hizmetlerini test etme imkanı tanıdı. Bu güzel geceden aklımda  muhteşem istanbul manzarası, güzel sohbetler ve Notebook üzerinden 3G teknolojisi ile saniyede 540Kb download kaldı. Tabiki gece bu kadardan ibaret değildi, bizi bu geceye davet eden Mese İletişim danışmanlığı ile Turkcell Kurumsal iletişim departmanı çalışanlarından aldığımız 3G hakkındaki bilgiler ve bu konudaki heyecanları görülmeye değerdi.

Özellikle Notebook ve Netbook ürünlerinin satış rakamlarındaki artış bu ürünlere yeni özelliklerin eklenmesinide beraberinde getirdi. Yeni netbookların üzerinde gelen simkart yuvası ile birlikte 3G teknolojisinin dizüstü bilgisayarımızda da rahat bir şekilde entegre olabileceğini görüyoruz. Tabi ki bunu gören Turkcell yetkilileride dün gece özellikle Netbooklar üzerinde 3G şov yapmayı ihmal etmemişlerdi. Yaptığımız hız testleri sonucunda saniyede ortalama 500Kb hızı görerek wireless olmayan bir ortamda da bu hızın gerçek olduğuna şahitlik ettik. Tabiki bu hız göstergesinde Turkcell binasında olmamız ve baz istasyonunun hemen yanıbaşımızda olmasının büyük etkileride var, ortamda başka cihazlarında bu teknolojiyi kullanmıyor olması bant genişliğini tamamen bizim sömürdüğümüz manasınada geldiğini unutmamak lazım. Uygulama 30 Temmuzda hayata geçiyor sokaklara bahsettiğimiz hızın ne kadarı yansır onu 3G uygulaması hayata geçtiğinde göreceğiz.

Bu teknolojinin hayatımıza yansımalarını düşününce, bir çoğumuzun dizüstü bilgisayarını kapattıktan sonra online ortamda çok küçük data aktarımları ile var olabildiğini biliyoruz ancak 3G’den sonra anlaşılan kullanım alışkanlıklarımızda ciddi bir değişiklik bizleri bekliyor olacak. Dİzüstü bilgisayarımızda internetten izlediğimiz bir videoya 3G uyumlu cep telefonumuzdan devam edebileceğiz.


Globe Surfer II modeli kablosuz router

Tabi işin birde servisler boyutu varki bu bence en önemlisi diyebilirim. Eski bağlantımızı düşündüğümüzde şu anki kullandığımız haber servisi, bilgi servisleri yerini çok daha dinamik 3G servislerine bırakacağından eminim. live video stream ile görüntülü konuşma bu servislerin başında geliyor bence. Bunun yanında telefonumuz üzerinden böyle bir hız ile  yapılabilecekleri siz hayal edin.

Turkcell 3G teknolojisini 30 Temmuzda 81 ilde tüm ülkede aynı anda uygulamaya başlayacak. Turkcell’in 3G ile ilgili yaptığı yatırımlar arasında şu anki baz istasyonlarının yanına kurduğu 3G baz istasyonlarınında büyük bir yatırım olduğunu düşünerek çok büyük bir taşın altına ellerini soktuklarını itiraf etmek gerekir. Umarım bu taşın altından bu büyük yatırım nedeniyle yüksek meblağlar son kullanıcıya yansıtılmaz diye içimden geçiriyorum bunu eylül-ekim faturalarımızda göreceğiz 🙂

Yazıma son verirken, Turkcell Kurumsal İletişim Departmanına, özellikle Serhat Ayan’a ve  bu nazik daveti bizlere ulaştıran Mese İletişimden Alp Solak ile takım arkadaşlarına tekrar teşekkür etmek istiyorum. Bu özel davetin,  sadece Turkcell’in 3G teknolojisi için değil, aynı zamanda  Turkcell’in internet dünyasına yeni bakış açısını yansıtan bir davet olduğunuda belirterek Turkcell ile yüksek hızda bağlanın hayata diyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.