TİVİ BİTMEDİ, TİVİ BU!

Televizyon, yıllardır hayatımızın en büyük zamanını alan eğlencesiydi. “Eğlencesiydi” diyorum çünkü internetin yükselişi ve penetrasyonu arttıkça eğlence anlayışımız tamamen dijital bir platforma doğru kayar oldu. Kişi bazında baktığımızda; halen ülkemizin en büyük eğlencesi, televizyon karşısında geçirilen vakit gibi gözükse de internetin hayatımıza girmesi ve ardından hayatımıza hükmetmesi bu dengeleri kuvvetli bir şekilde sarstı. Eğlence anlayışımızda, bilgiye ulaşma süremizde ve neredeyse hayatımızın her alanında interneti hisseder olduk.

Tam bu noktada, internetin gücü sayesinde  TTNET’in yeniden şekillendirdiği televizyon anlayışı, ülkemizde ilk defa bu kadar büyük ve emek verilmiş bir şekilde dijital ortamda karşımıza çıktı. TİVİ BİTTİ söylemlerinin televizyonda döndüğü şu dönemlerde (ki ne büyük bir tezattır anlamak mümkün değil TİVİ BİTTİ deyip bunu TV reklamı olarak yayınlamak) inatla TİVİBU diyen TTNET’in servisi artık hayatımızda. Bu servisi inceleme imkânı bulduğumuz özel davetten izlenimlerimi sizlerle paylaşacağım.

TTNET Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Onuk’un ev sahipliğinde 24 Şubat akşamı verilen özel davette bu servisi detaylıca dinleme, deneyimleme ve soru sorma fırsatı yakaladık. Teknik konulardan sorumlu ekibinde yer aldığı davette uzun uzun sohbet ettik. Önümüzdeki günlerde görsel medyayı yakından ilgilendiren IP TV konusunda  da konuşma fırsatı bulduk.

Tekrar asıl konumuz olan TİVİBU’ya dönecek olursak, nedir bu TİVİBU diye sorduğumuz da cevabını  “Yeni Nesil Televizyonculuğun İlk Fazı” olarak verebiliriz.

Yeni nesil dememin nedeni ise şu; televizyon yıllardır bizlere yayını aktaran bir cihaz olarak karşımızdaydı. Daha sonrasında biz dizüstü bilgisayarlarımızdaki görsel içerikleri farklı kablolar ya da kablosuz iletişim teknolojileri ile televizyonumuza aktararak bunları izledik. Ama şimdi Televizyonun içinde hangi yayın; internet sayesinde dizimizin üstüne kadar gelerek kişiselleşti. Bu nedenle “Yeni Nesil Televizyonculuk” tanımı bana göre çok doğru bir yaklaşım olur.

Peki nedir bu TİVİBU?

http://www.tivibu.com.tr/ adresinden bilgisayarınıza indirerek kurulum yaptığınız bir yazılım aslında TİVİBU. Bu yazılım şu an TV de izlediğimiz tüm kanalları bilgisayarımızda internet üzerinden  izlerken yayın akışını da rahatlıkla görebildiğimiz bir dijital platform. Tabii ki yetenekleri bu kadarla sınırlı değil. Yayın akışı içerisinde programlarınızı seçerek kendi yayın akışınızı oluşturabiliyor, istediğiniz programın saatini haber vermesini istediğinizde uyarı sistemi ile programı kaçırmanızı da engelliyor.

Ayrıca programın bir diğer güzel özelliği ise aynı anda 4 farklı pencerede 4 farklı yayını izleyebilme özelliği, ekonomi haberlerini veya borsayı takip edenler için güzel bir özellikte programın içinde.

TİVİBU’nun bir başka ilgi çekici özelliği ise sinemadan henüz çıkmış DVD’ye çıkmış ya da yıllar öncesinde sinemada oynamış filmlerden oluşan şimdilik sınırlı ama giderek genişleyen bir film veritabanına sahip olması. Filmin vizyondan çıkış tarihine göre 1 ile 3 TL arasında fiyatlandırılan bu filmleri 24 saat boyunca ödediğiniz ücret ile  istediğiniz zaman izleyebiliyorsunuz. Evimizde oluşturmaya çalıştığımız DVD arşivlerine yeni bir rakip, online ortamda bizi bekliyor olacağa benziyor.

Tüm bu özelliklerin dışında TİVİBU’ya bir de şu açıdan bakmayı unutmamak lazım, sonuç itibariyle online bir servis olduğundan ve sürekli ses, görüntü aktarımı yaptığı için sınırlı internet kotasına sahip TTNET kullanıcılarının kota aşımına kesinlikle dikkat etmesi gerekiyor.

TTNET kullanıcılarının dikkat etmesi gerekiyor dedim çünkü bu servis ne yazık ki sadece TTNET müşterileri tarafından kullanılıyor olacak.

Birkaç eksik özelliğide eklemelerini ümit ediyorum, kumanda entegrasyonunu bir donanım ile çözebilirler diye düşünüyorum.

İnternet’in gücü, dünyayı yıllardır etkisi altına alan Televizyon izleme anlayışını tahtından indirip, kendi  şemsiyesinin altına almış gibi gözüküyor.  Bu fazın ardından IP TV’yi de merakla beklediğimi söylemeliyim. Verilen emeğin ve hizmetin arkasındaki ekibi tekrar tebrik ediyorum.

Bizlere güzel bir akşam yaşatan ev sahibi Murat Onuk’a ve orada bulunup bizi ağırlayan, sorularımıza sabırla yanıt verip sohbetini paylaşan tüm ekibe teşekkürler.

Son Söz; Bence TİVİ BİTMEDİ, TİVİBU!

TİVİ BİTMEDİ, TİVİ BU!” hakkında bir yorum

  1. Murat Karakaş

    Ercüment Bey, anlatımınızla açıkcası Tivibu’nun ne olduğunu rahatça öğrendim. Elinize sağlık. Yeni yazılarınızı bekliyoruz… 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.